LASIK
LASIK (laser in situ keratomileusis) je danas najčešće izvođena vrsta zahvata za skidanje dioptrije. LASIK je najčešći izbor hirurga zbog visoke preciznosti, odličnih i dugotrajno stabilnih postoperativnih rezultata, potpune odsutnosti boli (i za vrijeme operacije i u postoperativnom periodu) te izuzetno rijetkih komplikacija.
LASIK procedura sastoji se od dva koraka operacije. U prvom koraku formira se flap (poklopac na rožnici), a u drugom koraku remodelira se površina rožnice excimer laserom. Flap na rožnici se može formirati na dva načina:
- Mehaničkim mikrokeratomom (nožićem, LASIK MK)
- Femtosecond laserom
LASIK s mikrokeratomom (standardni LASIK)
Indikacije za operaciju su dioptrija od -10.0 do +5.0, te do ±5.0 cilindara astigmatizma. To je prva razvijena LASIK metoda gdje osim dobre tehnologije treba i iskusna ruka hirurga za formiranje flapa (poklopca na rožnici) uz pomoć mikrokeratoma. Mikrokeratom je instrument koji služi za formiranje flapa na rožnici. Posljednje generacije mikrokeratoma koje koristimo u našoj klinici omogućuju vrlo precizno formiranje flapa na rožnici, pravilnih rubova te predviđene debljine i oblika. Postupak traje kratko te ne stvara nelagodu pacijentu.
Femtosecond LASIK
Femto – LASIK (sinonimi: ALL-Laser LASIK, Bladeless LASIK, Intra-LASIK, Z-LASIK). Vrsta LASIK metode koja je u potpunosti automatizirana i upravljana laserima, bez korištenja mikrokeratoma. Femtosecond laseri su u upotrebi od 2001. godine i primarno su predstavili novi iskorak u sigurnosti LASIK operacija. Od ukupno 5 vrsta femtosecond lasera u svijetu, Klinika Svjetlost ima iskustvo u operisanju na čak četiri femtolasera (IntraLase FS 150kHz, Ziemer LDV, Technolas 520F i Visumax). Danas se operacije rade isključivo na najnovijem modelu IntraLase femtosecond lasera od 150 kHz, koji je ujedno i najčešće upotrebljavani femtosecond laser na svijetu.
Prednost takve metode je od posebne važnosti kod visokih dioptrija, astigmatizma te tanjih rožnica.